hack forum

nulled script Http Error 500 Hatası Çözümü | Nullscp Nulled Scripts

What's new

Http Error 500 Hatası Çözümü (1 Viewer)

dokuz5

LV
0
 
Joined
Jul 27, 2021
Messages
66
Reaction score
57
Points
18
Age
47

Sık sık karşılaşılan 500 durum kodu mesajları, bir internet sitesinin veya internet uygulamasının sunucu tarafında birtakım işlemleri sürdürememesi, başlatamaması gibi nedenlerde oluşmaktadır. Ayrıca sunucu üzerinde yanlış yapılandırma, yanlış PHP versiyon seçimleri, eksik veya yanlış PHP uzantılarının seçimi ya da Windows sunucularda IIS hizmetinin durması gibi sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Tüm bunlara ek olarak zaman zaman da bu durum kodu yanlış dosya izinlerinden, .htaccess dosyasında bulunan yanlış kod parçacığından, PHP oturum süresinin ya da PHP memory limit değerlerinin yetersiz gelmesi gibi nedenler ile de ilgili olabilir. Eğer WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde oluşabilecek eklenti çakışmaları da bu hataya sebep olabilecektir.

500 Durum Kodu Çözüm Teknikleri​

Dosya İzinlerini Düzenleyin​

Dosya izinleri yanlış olması nedeniyle yazılımınız kaydetmesi ve çalıştırması gereken site dosyalarınızı çalıştırmayabilir. Tüm klasör ve dosya izinleri gözden geçirmeniz ve yanlış olanları düzenlemeniz gerekmektedir. Genel olarak klasör izinleri 755 dosya izinleri ise 644 olmalıdır.

Doğru PHP Versiyonunu Seçin​

PHP versiyon farklılıkları nedeniyle sitenizde işlemler doğru bir şekilde işlenemiyor olabilir. Bu yüzden hosting paketinizin versiyonu ile yazılımınızın sahip olduğu PHP versiyonu uyumlu olmalıdır. Sunucu üzerinde bulunan tüm PHP versiyonlarını deneyerek sorunu gidermeye çalışın.

Eksik PHP Fonksiyonlarını Seçin​

Yazılımınız üzerinde kullandığınız PHP fonksiyonları hosting paketiniz üzerinde de aktif olmalıdır. Aktif olmayan PHP uzantıları nedeniyle bu tarz hataları almanız olasıdır.

.htaccess Dosyanızı Gözden Geçirin​

.htaccess dosyası Linux hosting paketlerinde bulunur ve oldukça kullanışlıdır. Burada yapılacak bir kod yanlışı veya eksik kod bilgisi “500 Internal Error” hata mesajını görmenize sebep olacaktır.

PHP Execution Time Sürenizi Ayarlayın​

Bazı durumlarda PHP çalıştırma zamanına takılan yazılımınız bir süre sonra “500 Internal Server Error” hata mesajını verecektir. Bu yüzden bu değeri yükselterek sorunu çözebilirsiniz.

LOG Kayıtlarını İnceleyin​

Aldığınız hatanın nedenini en iyi log kayıtlarından görebilir ve hataya dâir çözüm üretebilirsiniz. Log kayıtlarını hosting paketiniz içerisinden kendiniz görüntüleyebilir yada hosting sağlayıcı firmanızdan talep edebilirsiniz.“500 Internal Server Error” hata mesajının sebebini ve çözüm yöntemlerini açıklamaya çalıştık, umarım faydalı olmuştur.
 

Users who are viewing this thread

Top Bottom